Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Ledamöter

Dekanus och prodekanus mandatperiod 1 januari 2017 - 31 december 2022.
Ledamöternas mandatperiod 1 juli 2015 - 30 juni 2018.
Studentrepresentanternas mandattid är ett år.

Företrädare för verksamheten

Dekanus Marie Demker, professor i statsvetenskap
Telefon: 786 1242, e-post: marie.demker@gu.se

Prodekanus Göran Larsson, professor i religionsvetenskap
Telefon: 786 5315, e-post: goran.larsson@gu.se

Gunilla Hermansson, professor i litteraturvetenskap
Telefon: 786 4558, e-post: gunilla.hermansson@lir.gu.se

Per Holmberg, docent, universitetslektor i svensk
Tefefon: 786 4468, e-post: per.holmberg@svenska.gu.se

Mia Liinason, universitetslektor i genusvetenskap
Telefon: 786 3615 e-post: mia.liinason@gu.se

Kenneth Nyberg, docent, universitetslektor i historia
Telefon:786 4509, e-post: kenneth.nyberg@gu.se

Petra Platen, universitetslektor i tyska
Telefon: 786 4595, e-post: petra.platen@sprak.gu.se

Susanna Radovic, docent, universitetslektor i teoretisk filosofi
Telefon: 786 2028, e-post: susanna@filosofi.gu.se

Företrädare för de studerande

Houman Sadri, doktorand
e-post: houman.sadri@sprak.gu.se

Nico Hengst, grundstudent
e-post: humsek@gota.gu.se

Vakant

Företrädare för personalorganisationerna, med närvaro- och yttranderätt

Solveig Persson, OFR-S
e-post: solveig.persson@sprak.gu.se

Klas Eriksson, SACO
e-post: klas.eriksson@gu.se

Sekreterare för fakultetsstyrelsen

Eva Englund
Humanistiska fakultetskansliet
Box 200, 405 30 Göteborg
Telefon: 786 1003,  Mobil: 0766-181003
e-post: eva.englund@hum.gu.se

Sidansvarig: Eva Englund|Sidan uppdaterades: 2017-08-16
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?