Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Svenska språket och nordiska språk

Språkteori, syntax, semantik, samtalsspråk
Elisabet Engdahl
tel: 031-786 5214
Elisabet.Engdahl@svenska.gu.se

Samtalsforskning, språk och kön/makt, språk och samhälle
Inga-Lill Grahn
tel: 031-786 5917
inga-lill.grahn@svenska.gu.se

Bedömning av språkkunskap, ordförrådstester, språkteknologisk analys av läromedel och elevskrivna texter
Sofie Johansson Kokkinakis
tel: 031-786 4203
sofie.johansson.kokkinakis@svenska.gu.se

Reklam, reklamspråk, retorik
Einar Korpus
tel: 031-786 4539
einar.korpus@svenska.gu.se

Fackspråklig kommunikation, juridiskt fackspråk, översättningsvetenskap, textforskning, finlandssvenska
Hans Landqvist
tel: 0736-957461
hans.landqvist@svenska.gu.se

Ordförråd och ordinlärning i svenska som andraspråk
Ingegerd Enström
tel: 031-786 4567
ingegerd.enstroem@svenska.gu.se

Andraspråksinlärning och andraspråksutveckling, litteracitet (literacies) på modersmål och andraspråk, alfabetisering, didaktiska frågor rörande svenska som andraspråk och sfi (svenskundervisning för invandrare)
Qarin Franker
tel: 031-786 4464
qarin.franker@svenska.gu.se

Island, isländska, språk i Norden, dialekter, göteborgska, språk och kön, språkförändring, ungdomsspråk
Anna Gunnarsdotter Grönberg
tel: 031-786 6417, 0709-51 45 62
anna.gronberg@svenska.gu.se

Grammatik och språkvård
Benjamin Lyngfelt
tel: 031-786 4472
benjamin.lyngfelt@svenska.gu.se

Språkfrågor i allmänhet. Uttal, grammatik, språkförändring, ordförråd, språkliga attityder, språkvård, språkpolitik
Lars-Gunnar Andersson
tel: 031-786 4465
Lars-Gunnar.Andersson@svenska.gu.se

Nordiska språk (särskilt isländska), lexikografi (särskilt tvåspråkig), språkhistoria, grannspråksundervisning
Anna Hannesdóttir
tel: 031-786 4466
anna.hannesdottir@svenska.gu.se

Klarspråksarbete och språkvård i yrkeslivet
Andreas Nord
tel: 031-786 5278
andreas.nord@svenska.gu.se

Grammatik, syntax, språkhistoria, språkförändring, dialektologi, språknormering
Henrik Rosenkvist
tel: 031-786 5156
henrik.rosenkvist@svenska.gu.se

Danska språket, retorik
Orla Vigsø
tel: 0734-233098
orla.vigso@jmg.gu.se

ICALL – Intelligent Computer-Assisted Language Learning, lingvistik, språkteknologi, svenska som andraspråk, utbildningsvetenskap
Elena Volodina
tel: 031–786-6959
elena.volodina@svenska.gu.se

Retorik, predikan, Esaias Tegnér
Barbro Wallgren Hemlin
tel: 031-786 4438
barbro.wallgren-hemlin@svenska.gu.se

Sidansvarig: Johanna Hillgren|Sidan uppdaterades: 2016-01-11
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?