Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Svenska språket och nordiska språk

Språkfrågor i allmänhet, språkvård
Lars-Gunnar Andersson
Lars-Gunnar.Andersson@svenska.gu.se

Språkteori, syntax, semantik, samtalsspråk
Elisabet Engdahl
Elisabet.Engdahl@svenska.gu.se

Grundläggande litteracitet för nyanlända, alfabetisering, didaktiska frågor om sfi och svenska som andraspråk för ungdomar och vuxna
Qarin Franker
qarin.franker@svenska.gu.se

Island, isländska, språk i Norden, dialekter, göteborgska, språk och kön, språkförändring, ungdomsspråk
Anna Gunnarsdotter Grönberg
tel: 031-786 6417, 0709-51 45 62
anna.gronberg@svenska.gu.se

Samtalsforskning, språk och kön/makt, språk och samhälle
Inga-Lill Grahn
tel: 031-786 5917
inga-lill.grahn@svenska.gu.se

Nordiska språk (särskilt isländska), lexikografi (särskilt tvåspråkig), språkhistoria, grannspråksundervisning
Anna Hannesdóttir
tel: 031-786 4466
anna.hannesdottir@svenska.gu.se

Bedömning av språkkunskap, ordförrådstester, språkteknologisk analys av läromedel och elevskrivna texter
Sofie Johansson Kokkinakis
tel: 031-786 4203
sofie.johansson.kokkinakis@svenska.gu.se

Språkvård, språknormering, språkpolitik, samtalsforskning, myndighetsspråk
Susanna Karlsson
tel: 031-786 3051
susanna.karlsson@svenska.gu.se

Språk och sociala medier; språk, genus och sexualitet; språk och migration; Danska språket
Kristine Köhler Mortensen
kristine.kohler.mortensen@gu.se

Fackspråklig kommunikation, terminologi, juridiskt fackspråk, översättningsvetenskap, textforskning, finlandssvenska
Hans Landqvist
tel: 0736-957461
hans.landqvist@svenska.gu.se

Grammatik och språkvård
Benjamin Lyngfelt
tel: 031-786 4472
benjamin.lyngfelt@svenska.gu.se

Flerspråkighet, språk och makt, språk, genus och sexualitet
Tommaso Milani
tel: 031-786 4418
tommaso.milani@svenska.gu.se

Grammatik, syntax, språkhistoria, språkförändring, dialektologi, språknormering
Henrik Rosenkvist
tel: 031-786 5156
henrik.rosenkvist@svenska.gu.se

Infrastruktur för andraspråksforskning, ICALL – Intelligent Computer-Assisted Language Learning, lingvistik, språkteknologi, svenska som andraspråk
Elena Volodina
tel: 076-725 2067
elena.volodina@svenska.gu.se

Retorik, predikan, Esaias Tegnér
Barbro Wallgren Hemlin
tel: 031-786 4438
barbro.wallgren-hemlin@svenska.gu.se

Sidansvarig: Johanna Hillgren|Sidan uppdaterades: 2019-02-18
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?