Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Arbetsgruppen för omflyttningar

Omflyttningsgruppens uppdrag är att kartlägga det nuvarande läget när det gäller lokaler, att inventera arbetsplatsbehoven i den nya organisationen och sedan föreslå en plan för omflyttningar.

  • Kerstin Ahlskog Arbaeus, kerstin.arbaeus@kultur.gu.se
  • Gunnar Blom, gunnar.blom@gu.se
  • Helene Castenbrandt, helene.castenbrandt@history.gu.se
  • Andrea Castro (arbetsmiljöombud), andrea.castro@rom.gu.se
  • Carina Fägersten, carina.fagersten@hum.gu.se
  • Martin Hellström, martin@tyska.gu.se
  • Staffan Larsson, sl@ling.gu.se
  • Thomas Magnusson thomas.magnusson@history.gu.se
  • Håkan Nilsson, hakan.nilsson@gu.se
  • Ingemar Nilsson, ingemar.nilsson@idehist.gu.se
  • Lena Rogström, lena.rogstrom@svenska.gu.se
  • Lena Wepplinger, lena.wepplinger@gu.se

 

Omflyttningsgruppen kartlade under hösten 2008 läget när det gällde lokaler. Syftet var att ta fram ett eller flera hållbara förslag vilka skulle läggas fram för fakultetsledningen.
Utifrån detta arbetade omflyttningsgruppen fram ett förslag som för Gamla Vasa sjukhus som delvis redan genomförts (etnologi och konst). Arbetet med att ta fram ett förslag för omlokalisering av resten av fakulteten var mycket komplext och omflyttningsgruppen hade diskussioner med interimsledningarna för institutionerna utifrån tre förslagsalternativ.
Den 2 februari 2009 fattade dekanus beslut om omflyttingarna, se beslutsunderlag nedan.

Om du har frågor till omflyttningsgruppen är du välkommen att vända dig till: lena.wepplinger@gu.se

Omflyttning: Förslag nummer 1(pdf)
Omflyttning: Förslag nummer 2(pdf)
Omflyttning: Förslag nummer 3(pdf)

Beslutsunderlag omflyttningar 2009-02-05(pdf)

Sidansvarig: Eva Englund|Sidan uppdaterades: 2009-05-19
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?