Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Arbetsgruppen för organisation och delegation

Gruppen organisation och delegation har tagit fram en ram för institutionernas interna organisation och delegation utifrån arbetsgivar- och arbetsmiljökrav inkl ledningsstruktur, roller och ansvar. Gruppen har också utifrån denna ram, lämnat förslag till delegationsordning. Utifrån denna ram skall sedan de nytillsatta prefekterna utforma sin lokala organisation.

Tidsplan:080307 - 080527

Deltagare:

Delprojektledare är Ken Benson, ken.benson@rom.gu.se
Agneta Strömberg, agneta.stromberg@class.gu.se
Pirjo Gustafson, pirjo.gustafson@svenska.gu.se
Eva Englund, eva.englund@hum.gu.se
Lisbeth Lewander, lisbeth.lewander@wmst.gu.se
Anna Lindholm, anna.lindholm@adm.gu.se
Yvonne Leffler, yvonne.leffler@lit.gu.se
Lars Borin, lars.borin@svenska.gu.se
Harriet Gustafsson, harriet.gustafsson@eng.gu.se


Levererade dokument

 

Institutionernas interna grundstruktur. Intern organisation och delegation(pdf)
Rollbeskrivning. Institutionsledningen(pdf)
Rollbeskrivning. Administrativ chef(pdf)
Ämnesföreträdarfrågan(pdf)
Prefektroller(pdf)

Sidansvarig: Eva Englund|Sidan uppdaterades: 2009-01-10
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?